Jaka maska antysmogowa do biegania będzie najlepsza?

Maska antysmogowa stała się nieodzownym elementem wyposażenia biegaczy. Moda, czy kwestia zdrowego rozsądku? Odpowiedź jest jednoznaczna i nie pozostawia wątpliwości. Jakość powietrza w Polsce odbiega od norm i stwarza poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Maska antysmogowa do biegania to temat dzisiejszego artykułu.

Dlaczego biegacze powinni korzystać z masek antysmogowych?

Podczas wysiłku tempo metabolizmu wzrasta, oddychasz szybciej, a przez to do organizmu przedostają się większe dawki niebezpiecznych związków chemicznych znajdujących się w powietrzu.

Zwykle naturalną barierę ochronną stanowią włosy znajdujące się w nosie, które działają jak filtr i oczyszczają wdychane powietrze. Podczas biegu często jednak oddycha się przez usta. Szkodliwe substancje zawarte we wdychanym powietrzu wnikają do organizmu, uszkadzają układ oddechowy i krążeniowy. Pojawia się świszczący oddech, kaszel, uczucie pieczenia w gardle oraz w płucach.

Należy więc intuicyjnie założyć, że do wysiłku na „świeżym” powietrzu podczas dni, w których dopuszczalne stężenie szkodliwych pyłów jest przekroczone, należy się odpowiednio przygotować.

Maska antysmogowa ratunkiem dla biegaczy

Każdy miłośnik sportów na świeżym powietrzu powinien wiedzieć, że zły stan wdychanego powietrza przekłada się na zdrowie. Jeśli biegasz, to staraj się unikać ćwiczeń w centrum miasta czy w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych. Korzystaj także z aplikacji monitorujących stan jakości powietrza i wybieraj odpowiednią porę na trening. Warto także zaopatrzyć się w maskę antysmogową.

Maska antysmogowa zapewnia odpowiedni poziom wentylacji, a dzięki zastosowanym filtrom ogranicza do minimum ilość szkodliwych substancji, które mogą przedostać się do Twojego organizmu podczas biegania. Warto jednak ten zakup przemyśleć. Nie wszyscy producenci oferują maski antysmogowe dla biegaczy.

Maska antysmogowa do biegania Respro

Jaka powinna być sportowa maska antysmogowa? Zwróć uwagę na zastosowany rodzaj filtrów oraz okres ich przydatności, możliwość wymiany, dostępne rozmiary oraz środowisko użytkowania, a także na możliwość regulacji wymiany powietrza podczas wysiłku.

Warto przyjrzeć się bliżej ofercie angielskiej firmy Respro, która działa na rynku już od 1993 roku. Maski antysmogowe tego producenta dostępne są aż w 7 wariantach i posiadają filtry kurzu i pyłu PM2,5, cząstek submikronowych, spalin i gazów organicznych. Wszystkie wymienne, z okresem żywotnością aż do 69 godzin. Do tego szeroka gama kolorystyczna oraz pełna rozmiarówka, która pozwala na indywidualne dopasowanie do potrzeb sportowca.

Wersje sportowe, które szczególnie zasługują na uwagę to model Cinqro oraz Sportsta. Pierwszy z nich posiada w zestawie dwa wymienne filtry (cząstek stałych Hepa Type i kombinacyjny DACC + Hepa Type), które są w stanie filtrować szkodliwe związki chemiczne pochodzące ze spalin, jak i cząstki stałe. Podczas biegu za odpowiednią wymianę powietrza odpowiadają zawory Powa Elite. Maska posiada także wbudowane tworzywo sztuczne, które samo dopasowuje się do budowy nosa biegacza.

Model Sportsta dba o odpowiednią wentylację skóry podczas intensywnego wysiłku. Posiada wbudowane po bokach panele, które umożliwiają naturalny przepływ powietrza, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Maska posiada także wyjątkowo trwały nosek zbudowany z aluminium, który dopasowuje się indywidualnie do twarzy. Co najważniejsze, wyłapuje cząstki szkodliwych pyłów do 0,3 mikrona, posiada także filtr pyłów PM2,5 oraz filtr pyłu zawieszonego PM10.

Maska antysmogowa do biegania Respro

Maska antysmogowa do biegania Respro Ultralight Green

Biegnij po zdrowie w masce antysmogowej

Świadomość społeczna dotycząca jakości powietrza oraz wpływu zanieczyszczeń na stan zdrowia systematycznie wzrasta. Zwyczaje kultur dalekiego wschodu dziś już nikogo nie dziwią. Widok ludzi w maskach na twarzach tłumnie podążających ulicami miast staje się normą także w Polsce. Także i Ty zapewnij sobie bezpieczny trening.

 

Wspomniane w artykule:

Maska Antysmogowa Respro Cinqro Black Maska Antysmogowa Respro Cinqro Hot Pink Maska Antysmogowa Respro Ultralight Green
Respro Cinqro Black Respro Cinqro Hot Pink Respro Ultralight Green